Fotoğraf

Hayatımın yarısından fazlasını fotoğraf çekerek geçirdim.

Bu yıl profesyonel fotoğrafçılıkta 27’inci yılım. Konsept Bebek ve Çocuk  fotoğrafçılığında da ise 17’inci yılım…

Bebeklerin önemi-cep telefonu yada amatör kameralarla ölçülmüyor. Bir daha gelmeyecek olan bebekliğin fotoğrafları ölümsüz ve kaliteli olmalıydı. Bebeği yansıtmalıydı.Bebekler poz veremez. Pozları yakalanırdı. 

Ben de öyle yaptım

Aldım kameramı elime ve bebeklikleri ölümsüzleştirdim.Çektiğim fotoğraflar kartpostal oldu akrabalara gitti-poster oldu duvarları süsledi.

Aslında benim fotoğraf serüvenim 1991 senesinde üniversitenin karanlık odasında çektiğim ilk fotoğrafın pozlanmasıyla başladı.

Prof. Mehmet Bayhan ve Prof. Güler Ertan’nın öğrencisi olarak okuduğum Yıldız Teknik Üniversitesi Fotoğrafçılık Bölümünden birincilikle mezun oldum.

1995 yılında kendi stüdyomu kurdum ve 2001 yılına kadar Still life, moda, sanayi, yemek konularında profesyonel çalışmalarda bulundum.

2001 yılında ilk kızım İlayda doğunca ona hatıra olsun diye çektiğim fotoğraflar profesyonel  fotoğrafçıllık kariyerimin farklı bir yöne çevrilmesine sebep oldu.

Ailelere bebek ve çocuklarına bırakabilecekleri en özel hediyenin fotoğraflar olduğunu ve ileride çocuklarının onlara gönülden teşekkür edeceklerini o anda fark ettim. Benim bebekliğime  ait  fotoğraflarım bir elin parmaklarını geçmeyecek kadar az. Bu yüzden de benim için daha anlamlı oluyor her çektiğim kare. Çünkü benim bebekliğimi yansıtıyor...

Fotoğrafçılık kariyerimin yanı sıra 4 yıl boyunca "Bebeğim ve biz" dergisinin kapaklarını süsleyen birbirinden güzel konseptlere de imza attım.

Bu dönemde bana ayrılan sayfada yazılarım yayınlandı. Bebek dergilerinin bir çoğunda benim kapaklarımı dönem dönem görebilirsiniz.

Birçok profesyonel firma ki buna uluslararası firmalarda dahil onlar için çok özel çalışmalar yapıyorum. Bir Türk fotoğrafçısı olarak uluslararası firmalar için çekim yapmak ve çekilen fotoğraflarımın dünyada değişik mecralarda yayınlanması benim için  inanılmaz bir mutluluk kaynağı…

Türkiye ile yetinmedim ve İstanbul'daki stüdyomun yanı sıra Montreal'de açtığım stüdyomda çekimlerime devam ediyorum.

Sağlığım elverdiği sürece bebek ve çocuklarla çalışmaya devam edeceğim. Onların hayatımda olmadığı bir anı bile hayal edemiyorum...

Sevgilerimle,

Zerin Kültüral